Atrakcje dla aktywnych w Karkonoszach
Karkonosze to jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce. Zarówno latem, jak i zimą nie brakuje tu atrakcji idealnych dla osób lubiących odpoczywać aktywnie.
Wycieczki piesze i rowerowe po górskich szlakach, zjazdy na nartach i snowboardzie oraz zwiedzanie zabytkowych części miast to tylko niektóre spośród wielu pomysłów na spędzenie czasu podczas urlopu w Karkonoszach.
Zimowe atrakcje
Wyjazdy w góry przede wszystkim kojarzą się ze zdobywaniem górskich szczytów, spacerami na szlakach oraz białym szaleństwem.
Karkonosze są pod tym względem doskonałe, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zimowymi sportami, czy też już jesteś zaprawionym narciarzem lub spacerowiczem.
Górskie szlaki
Oto najciekawsze szlaki górskie w Karkonoszach!
- Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (szlak czerwony) – trasa prowadzi wzdłuż granicy polsko-czeskiej, rozpoczyna się pod Schroniskiem PTTK na Hali Szrenickiej i kończy w Przełęczy Okraj. Prowadzi przez Śnieżne Kotły, Schronisko Dom Śląski oraz Śnieżkę. Szlak prowadzi samymi szczytami, co daje możliwość podziwiania całej panoramy Karkonoszy. Trzeba jednak się przygotować na dużą liczbę podejść pod górkę. Cały dystans ma około 28 kilometrów, a jego przejście zajmuje około 9 godzin. To idealna trasa na całodniową wycieczkę.
- Ścieżka Nad Reglami (szlak zielony) – trasa o długości 20 kilometrów, która ma swój początek przy Schronisku PTTK na Hali Szrenickiej i częściowo pokrywa się z Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Prowadzi przez Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Spindlerovą boudę i Schronisko PTTK Odrodzenie. Szlak kończy się przy Pielgrzymach, trzech granitowych formacjach skalnych. Przez całą trasę można podziwiać widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Spacer tym szlakiem trwa około 6 godzin i 20 minut.
- Szlak na Śnieżkę z Karpacza (szlak czerwony) – chcąc zdobyć Śnieżkę, można wybrać się na przyjemny spacer szlakiem rozpoczynającym się w Karpaczu Białym Jarze, na dużym parkingu nieopodal kolejki linowej. Szlak o długości 7,7 kilometra zapewnia piękne widoki, a dla urozmaicenia wycieczki można z niego zejść, kierując się na wschód, a następnie na północ, z powrotem do Karpacza, szlakiem czarnym. Droga powrotna ma jakieś 7,4 kilometra.
Wyciągi narciarskie
Zimą wiele osób planuje wyjazdy w góry ze względu na liczne stacje i ośrodki narciarskie. Takowych nie brakuje również w Karkonoszach. Oto najpopularniejsze z nich.
- Winterpool Biały Jar – stacja narciarska w Karpaczu o nowoczesnej infrastrukturze oraz szerokich i łagodnych stokach. Idealna dla początkujących narciarzy. Są tu trzy trasy o różnym poziomie trudności: niebieska o długości 1100 metrów oraz dwie czerwone o długości 800 i 600 metrów. Wszystkie trasy są ratrakowane i dobrze oświetlone, dzięki czemu można na nich bezpiecznie zjeżdżać nawet po zmroku.
- SKI Arena – stacja narciarska w Karpaczu oferująca 41 codziennie ratrakowanych tras, 29 wyciągów, w tym 6 nowoczesnych wyciągów kanapowych, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego oraz możliwość nauki pod okiem instruktorów w Centrum Szkoleniowym T&T z licencją Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Oprócz tego SKI Arena oferuje atrakcje dla dzieci w postaci czterech Dziecięcych Światów z taśmami Sun Kid, umożliwiające bezkolizyjną jazdę na nartach najmłodszym.
- Stacja Narciarska pod Wangiem – stacja dysponuje stokiem narciarskim o długości 400 metrów, który jest doświetlony i regularnie naśnieżany. Oprócz tego na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis narciarski, bezpłatny parking przy dolnej i górnej stacji. Jest też możliwość nauki jazdy z instruktorem oraz odpoczynku w barze między kolejnymi zjazdami.
Letnie atrakcje
Karkonosze warto odwiedzić także w okresie letnich wakacji. Dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i napawaniu się widokami.
Trasy piesze i rowerowe
Osoby, które cieszą się dobrą kondycją, mogą objechać Karkonosze rowerem, zwiedzając najciekawsze miejsca. Warto na przykład odwiedzić Przełęcz Karkonoską. Wśród wielu szlaków ten charakteryzuje się spektakularnymi stromiznami i szosowymi podjazdami.
Choć szlak nie należy do najłatwiejszych, wysiłek wynagradzają wspaniałe widoki ciągnące się niemalże przez całą trasę oraz jej końcowy cel – pokryty kosodrzewiną Mały Szyszak i leżące u jego stóp schronisko Odrodzenie. Można się w nim zatrzymać, aby coś zjeść i odpocząć przed drogą powrotną.
Więcej tras pieszych i rowerowych w Karkonoszach opisano tutaj: https://idar.pl/trasy-piesze-i-rowerowe-w-karkonoszach-cz-1/ i tutaj: https://idar.pl/trasy-piesze-i-rowerowe-w-karkonoszach-cz-2/.
Dziki wodospad
Miłośnicy przyrody z pewnością docenią liczne formacje skalne i wodospady typowe dla Karkonoszy. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest Dziki Wodospad na rzece Łomnica w Karpaczu.
Wodospad powstał na skutek wybudowania zapory przeciwrumszowej na Łomnicy, mającej swoje źródło w okolicach Równi pod Śnieżką. Wodospad prezentuje się najpiękniej latem, gdy okala go bujna zieleń, a rozłożyste korony drzew zapewniają przyjemny cień turystom.
Podsumowanie
Bez wątpienia Karkonosze to rejon, który warto obrać za cel letnich i zimowych wycieczek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie mógł aktywnie spędzić czas, podziwiając niesamowite krajobrazy.
Najnowsze komentarze