★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Trasy piesze i rowerowe w Karkonoszach – cz. 1

Poszukiwanie miejsca na wypoczynek zwykle nie jest łatwe bez względu na porę roku. W Polsce jest wiele miejsc, w których znajdą coś dla siebie amatorzy kąpieli i plażowania, żeglowania, uprawiania sportów zimowych czy innych form aktywnego wypoczynku. Ten ostatni obejmuje wędrówki piesze i wyprawy rowerowe połączone z podziwianiem krajobrazów i zwiedzaniem.

 

Regionem idealnym do aktywnego spędzenia czasu wolnego są Karkonosze. Gdzie warto pojechać? Poznaj najlepsze górskie szlaki rowerowe w tej części kraju!

 

Karkonosze są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce położonym w jej południowo-zachodniej części, w Sudetach, na granicy z Czechami. Urok tych gór kryje się w ich łagodnych szczytach skąpanych w zieleni dostępnych dla większości amatorów trekkingu czy wypraw rowerowych.

 

Jest to również region bardzo ciekawy przyrodniczo i oferujący mnóstwo atrakcji – począwszy od Śnieżki z obserwatorium meteorologicznym, poprzez trasy rowerowe do Karpacza ze świątynią Wang, aż po zimowe szlaki narciarskie.

 

Góry Izerskie

 

Jednym z ciekawszych miejsc w Karkonoszach, które warto zwiedzić na rowerze, są Góry Izerskie. Jest to wycieczka przeznaczona dla osób mających już pewne doświadczenie, jednak nie zalicza się do wyjątkowo trudnych.

 

Na odcinku 20 km znajdują się niewielkie przewyższenia, dostępne również dla mniej wytrawnych rowerzystów. Zwiedzając Karkonosze na rowerze za miejsce startu warto wybrać Szklarską Porębę Jakuszyce, dokąd dojeżdża pociąg z Jeleniej Góry. Osoby z dużym doświadczeniem mogą też pokonać ten dystans na dwóch kołach, wydłużając trasę wycieczki do 50 km.

 

Poszczególne etapy trasy:

  • I etap – z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle – 5 km asfaltową drogą,
  • II etap – do schroniska Chatka Górzystów na Hali Izerskiej – 4 km po kamienistej szutrowej drodze. Chatka jest jedyną ocalałą budowlą z dawnej wsi Groß-Iser zniszczonej w latach 50. XX wieku. Na trasie przejazdu znajduje się malownicza rzeka graniczna Izerka. Schronisko na Hali Izerskiej leży na wysokości 840–880 m n.p.m. Na tutejszej górskiej łące panuje surowy klimat, dlatego uznaje się ją za polski biegun zimna. Znajduje się tu również rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery,
  • III etap – powrót tą samą trasą do Jakuszyc.

Przełęcz Karkonoska i schronisko Odrodzenie

 

Objeżdżając Karkonosze rowerem, nie można pominąć Przełęczy Karkonoskiej. Jest to wyprawa dla osób, które mają dobrą kondycję i lubią podejmować wyzwania.

 

Wśród wielu sudeckich szlaków rowerowych ten wyróżnia się spektakularnymi stromiznami, a szosowe podjazdy wyrastają jeden po drugim. Warto jednak zmierzyć się z tym szlakiem ze względu na ciągnące się wzdłuż całej trasy lasy i niezwykły widok u celu – pokryty kosodrzewiną Mały Szyszak oraz leżące u jego stóp schronisko Odrodzenie.

 

Trasa do schroniska dystansuje inne szlaki rowerowe w Karkonoszach, dlatego przed podjęciem wyzwania warto zadbać o odpowiednią zaprawę i wyposażenie na czas przejazdu.

 

Przełęcz Karkonoska leży na polsko-czeskiej granicy pomiędzy Karpaczem a Szklarską Porębą. Trasa z Podgórzyna ma 20 km długości i biegnie przez Podgórzyn Górny i Przesiekę. Początek znajduje się na wysokości 360 m n.p.m., a koniec na wysokości 1.198 m n.p.m. To oznacza, że na dystansie 20 km trzeba pokonać przewyższenie 838 m. Największe nachylenie terenu na odcinku 1 km wynosi 14%!

 

Pomimo wysokiego stopnia trudności trasę do schroniska Odrodzenie pokonują nawet amatorzy trekkingu na rowerach. Czas przejazdu wynosi około 2 godziny.

 

Betonowy Most

 

Biegnące przez Karkonosze trasy rowerowe prowadzą też w sąsiedztwie różnych atrakcji architektonicznych. Jedną z nich jest Betonowy Most nad Łomniczką ulokowany na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Budowla ma wartość historyczną, gdyż powstała w 1912 roku. Przez wiele lat żelbetowa konstrukcja niszczała zapomniana w lesie. Niedawno ją odrestaurowano. Przez most przechodzi szlak żółty w stronę Łomniczki, a w niedalekim sąsiedztwie również szlak czarny przez Sowią Dolinę oraz Tabaczana – ścieżka do opuszczonej osady Budniki.

 

Trasę wiodącą przez most można przejechać rowerem. Niezbyt wymagająca droga z ośrodka Irena w Karpaczu ma 2,2 km długości i biegnie obok kaskad Wilczego Potoku. Jest ona również znana jako Droga Urszuli.

Schronisko nad Łomniczką

 

W wielu przypadkach trasy rowerowe w Karkonoszach prowadzą do znanych górskich schronisk. Pozwala to na zaplanowanie postoju z posiłkiem i regeneracją sił przed powrotem.

 

Jednym z często wybieranych celów rowerowej wyprawy jest Schronisko nad Łomniczką. Trasa ma 17 km długości i rozpoczyna się w centrum Karpacza przy kościele.

 

Po drodze w kierunku Wilczej Poręby mija się Skocznię Narciarską Orlinek, a następnie Betonowy Most. Za hotelem Orlinek trasa skręca w prawo na czerwony szlak i biegnie do schroniska. Uroki tej wyprawy kryją się w przyjemnym, pełnym zieleni otoczeniu Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Zabierając na wyprawę w Karkonosze rower trzeba też pomyśleć o bazie wypadowej. Idealnym miejscem do zatrzymania się na kilka czy kilkanaście dni będą komfortowe apartamenty w Cieplicach, które można wynająć w firmie Idar. Są to nowoczesne obiekty, w pełni wyposażone w różne udogodnienia, często z pięknym widokiem na Karkonosze.