★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Pałac Schaffgotschów i Park Zdrojowy

Pałac Schaffgotschów i Park Zdrojowy

pałac schaffgotschów

Będąc na Dolnym Śląsku, w Jeleniej Górze lub okolicach, koniecznie zajrzyj do Cieplic. Tutaj, spacerując po malowniczych uliczkach, zobaczysz przepiękny, zadbany pałac. Chociaż nie można go zwiedzać, to warto odwiedzić tę posesję ze względu na Park Zdrojowy, który przylega do Pałacu Schaffgotschów.

 

Wspaniała, zadbana rezydencja, połączona z parkiem, od wieków wpisana jest w krajobraz uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry. Kiedy urządzono Park Zdrojowy, który przylega do Pałacu Schaffgotschów? Jak i kiedy powstało to miejsce? Kiedy przywrócono dawny wygląd tym zabytkowym obiektom? Poznaj kilka faktów na temat tego wyjątkowego zabytku!

 

Pałac Schaffgotschów

 

Cieplice to dzielnica uzdrowiskowa Jeleniej Góry. Pałac Schaffgotschów, budowany na przełomie XVIII i XIX wieku, przetrwał wojenną zawieruchę oraz okres PRL, a dzisiaj należy do Politechniki Wrocławskiej i jest Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym.

 

Poddany gruntownej rewitalizacji budynek zachwyca kartuszami herbowymi, zdobionymi stiukami, zabytkowymi piecami. Żeby jednak go zwiedzić, trzeba zostać studentem politechniki. Do wnętrza nie mają bowiem wstępu turyści, jest także zakaz fotografowania.

 

Żeby dojechać do Pałacu Schaffgotschów ze Szklarskiej Poręby, wystarczy pokonać 12 km. Z Karpacza jedzie się 10 km przez Jelenią Górę lub przez Podgórzyn. Ponieważ Pałac Schaffgotschów przylega do Parku Zdrojowego, warto zatrzymać się tutaj na dłużej.

 

Park Zdrojowy Cieplice

 

Park Zdrojowy w Cieplicach, dzielnicy Jeleniej Góry, powstał w XVIII wieku na bazie warzywnika przylegającego do pałacu. Jest to ogród, który początkowo utrzymywany był w stylu francuskim, a następnie przebudowany według stylu angielskiego.

 

Hrabia Schaffgotsch chciał, by służył on kuracjuszom oraz mieszkańcom Cieplic. Dlatego park został podzielony na część zamkową, do użytku lokatorów pałacu, oraz część zdrojową, dostępną dla każdego. W Parku Zdrojowym powstały też galeria, kapliczki, domki i rzeźby.

 

Spacerując po Parku Zdrojowym w Cieplicach, możesz odwiedzić zabytkowy pawilon uzdrowiskowy „Edward” z fontanną oraz Teatr Zdrojowy z muszlą koncertową. Do dzisiaj odbywają się tutaj imprezy kulturalne.

 

Dekadę temu przeprowadzono w parku szeroko zakrojone prace remontowo-modernizacyjne. Dzięki nim Park Zdrojowy w Cieplicach może pochwalić się pięknym obiektem teatralnym, który wygląda tak jak w XIX wieku! Widoczne są stare malunki, malatury i freski, pierwotne warstwy drewnianej konstrukcji.

 

W centrum parku stoi też pomnik królowej Marysieńki Sobieskiej, która pod koniec XVII w. gościła wraz ze swoim dworem w Cieplicach. Inne znane postaci, takie jak Izabela Czartoryska, Henryk Sienkiewicz, książę Michał Kazimierz Radziwiłł, także cenili piękno tutejszych terenów i byli gośćmi cieplickiego uzdrowiska.

 

Przyjedź do Cieplic i skorzystaj ze spacerów po Parku Zdrojowym

 

Znajdujący się w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry Park Zdrojowy przylegający do Pałacu Schaffgotschów to doskonałe miejsce na spacery i ukrycie się przed upałem w cieniu drzew.

 

Jeśli chcesz korzystać z niego przez kilka dni, możesz zarezerwować wygodny apartament w pobliskim ośrodku rekreacyjno-leczniczym Idar. Z apartamentu do Parku Zdrojowego dotrzesz spacerem w zaledwie kwadrans!