★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

zamek chojnik

W Karkonoszach, na wysokości 627 metrów n.p.m., odnajdziesz przepiękny i tajemniczy zamek Chojnik, dumnie górujący nad okolicą. Jeśli uwielbiasz stare zamczyska, z którymi wiążą się ciekawe historie, zdecydowanie zaplanuj pobyt w Jeleniej Górze. Bez problemu znajdziesz noclegi w okolicy zamku Chojnik, a przy okazji zwiedzisz inne atrakcje regionu.

 

Czy warto zwiedzić zamek Chojnik? Jak do niego dojechać? Gdzie wynająć nocleg w okolicy, by móc cieszyć się spacerami po malowniczej okolicy? Sprawdź nasze praktyczne rady i odkryj tajemnice zamku Chojnik!

 

Tajemnice Zamku Chojnik

 

Znane współcześnie kamienne zamczysko na wzgórzu zbudował wnuk Władysława Łokietka, Bolko II w połowie XIV wieku. Zamek Chojnik stanowił ważny element fortyfikacji księstwa. Twierdza nie była duża, ale w takim miejscu, że jej zdobycie stanowiło spore utrudnienie dla wojsk wroga.

 

Z czasem właścicielami zamku zostali przedstawiciele rodu Schaffgotschów, którzy rozbudowali go w stylu renesansu. Niestety, zamek strawił pożar z 1675 roku i nigdy nie został on odbudowany. Nie zmienia to faktu, że turyści chętnie go odwiedzają, zwłaszcza po to, by posłuchać legend o księżniczce Kunegundzie, która skazała na śmierć wielu adoratorów, a której później jeden z rycerzy serce złamał.

 

Zwiedzanie zamku Chojnik

 

Obecnie zamek zapewnia atrakcje nie tylko w postaci widoków z wieży, ale także możliwości strzelania z łuku. W sierpniu każdego roku organizowane są tutaj turnieje rycerskie. Ten jeden z licznych zamków Dolnego Śląska można zwiedzać przez cały rok. Obecnie zamek Chojnik jest siedzibą bractwa rycerskiego.

 

Odwiedzając ruiny w miesiącach zimowych i jesiennych, trzeba liczyć się z tym, że ostatnie wejście jest możliwe jeszcze przed zachodem słońca.

 

Do zamku Chojnik możesz dotrzeć zarówno z Jeleniej Góry, jak i z pobliskich Cieplic autobusem PKS, pociągiem albo samochodem. Na zwiedzanie zarezerwuj sobie minimum 30 minut. Nie spiesz się, podziwiaj widoki i oddychaj górskim powietrzem.

 

Bilety na zamek Chojnik kosztują zaledwie kilka złotych. Budynek można zwiedzać także z przewodnikiem, który opowie o czasach powstania zamku, jego przebudowie i historiach z nim związanych.

 

Warto pamiętać, że zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a za wejście na jego teren także trzeba zapłacić.

 

Jeśli masz nocleg w okolicy zamku Chojnik, możesz przyjechać samochodem na parking, a następnie malowniczym szlakiem turystycznym, czarnym (trudniejszy) lub czerwonym (spacerowy), dotrzeć do zamku na wzgórzu.

 

Znajdź nocleg w okolicy zamku Chojnik

 

Nie tylko zamek Chojnik, ale także pobliska Jelenia Góra, Cieplice i cały Karkonoski Park Narodowy zasługują na to, by spędzić tutaj więcej czasu. Jeśli więc marzysz o zwiedzaniu starych zamczysk, a przy okazji lubisz chodzić po górach, zachęcamy do spędzenia weekendu, a nawet całego urlopu w okolicy zamku Chojnik.

 

Apartament dla całej rodziny znajdziesz w zacisznej dzielnicy Jeleniej Góry, Cieplicach. Nowoczesne centrum rekreacyjno-lecznicze Idar oferuje przestronne pokoje dla rodzin z dziećmi u stóp Karkonoszy, a w ofercie, oprócz noclegów, ma także odprężające i lecznicze zabiegi.