Atak rwy kulszowej to bardzo bolesna dolegliwość, która może czasowo ograniczać lub wręcz uniemożliwiać poruszanie się. Ból ma charakter nagły i ostry. Jest dokuczliwie odczuwany w odcinku lędźwiowym i promieniuje w dół.
Nerw kulszowy ciągnie się od odcinka lędźwiowego do stopy, a jego zadaniem jest zaopatrzenie ruchowe i czuciowe całych nóg. Rwa kulszowa u młodszych osób najczęściej jest efektem przeciążenia kręgosłupa i podrażnienia korzeni nerwu przez wypuklinę dyskową. Przyczyną nawracających ataków rwy kulszowej u osób starszych mogą być postępujące zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Na czym polega atak rwy kulszowej i jej leczenie? Jak wygląda profilaktyka ischialgii?
Rwa kulszowa (łac. ischias) to nazwa zespołu objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego (łac. nervus ischiadicus). Nerw kulszowy jest największym nerwem obwodowym w organizmie człowieka. Swój początek ma w miednicy mniejszej i ciągnie się od pośladka, przez tylną część uda, aż do stopy.
Ischialgia, czyli atak rwy kulszowej, może być konsekwencją zarówno przewlekłego przeciążenia kręgosłupa, jak i pojedynczego, niewłaściwie zrealizowanego ruchu. Najczęściej jest to ruch podnoszenia ciężkiego przedmiotu na wyprostowanych nogach i z gwałtownym skrętem tułowia.
Ponadto przyczynami rwy kulszowej mogą być:
Atak bólu pojawia się jako skutek mechanicznego nacisku uszkodzonego krążka międzykręgowego (tzw. dysku) na korzenie nerwu kulszowego.
Charakterystycznym objawem ataku rwy kulszowej jest ostry, wręcz paraliżujący ból, który pacjenci opisują jako rozdzierający, ciągnący lub kłujący. Ból najbardziej jest odczuwalny w kręgosłupie lędźwiowym (dolna część pleców), ale promieniuje przez pośladek na tył uda i łydkę, czasami również do stopy.
Rwa kulszowa najczęściej atakuje tylko jedną stronę ciała człowieka. Ból jest odczuwany w lewej lub prawej nodze.
Bólowi mogą towarzyszyć objawy neurologiczne, między innymi mrowienie i drętwienie zaatakowanej bólem nogi oraz zaburzenia czucia na skórze tej kończyny. Wszystko to przekłada się na trudności w poruszaniu się. W skrajnych przypadkach możemy borykać się z niedowładami stopy lub całej nogi.
Rwa kulszowa może wymagać wyłącznie leczenia objawowego lub leczenia objawowego i zabiegowego.
W zdecydowanej większości przypadków, leczenie będzie opierało się na podawaniu niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dopasowanych do poziomu dolegliwości.
Intensywny ból może wymagać zastosowania leków z grupy opioidów, wydawanych wyłącznie na receptę. Chorzy mogą również stosować plastry przeciwbólowe i plastry rozgrzewające. Nie zaleca się stosowania zimnych okładów!
Leczenie rwy kulszowej w zaawansowanych przypadkach oraz w sytuacji stwierdzenia zwyrodnień kręgosłupa może wymagać włączenia zabiegów rehabilitacyjnych i ćwiczeń fizjoterapeutycznych.
W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się operacja kręgosłupa, która zlikwiduje przyczynę nawracających dolegliwości.
Profilaktyka jest najlepszym sposobem na dbanie o dobrą kondycję i zdrowie. W przypadku rwy kulszowej ogromne znaczenie ma styl życia, odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Mocne mięśnie stanowią solidne oparcie dla układu kostnego i minimalizują ryzyko wystąpienia urazów, które mogłyby spowodować atak rwy kulszowej.
Apartamenty IDAR w Cieplicach to miejsce, w którym nie tylko skutecznie wypoczniesz, ale również skorzystasz z szerokiej oferty zabiegów leczniczych.
Wybrane zabiegi fizjoterapeutyczne, przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, sprawdzą się między innymi u osób borykających się z problemami nawracających ataków rwy kulszowej. Atrakcyjna lokalizacja ośrodka dodatkowo zachęca do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.
Sprawdź naszą ofertę https://idar.pl/oferta-zabiegi/indiba-active/indiba-activ-rehabilitacja/.
IDAR Apartamenty
ul. Nad Stawami 5A,
58-560 Jelenia Góra
Telefon
Copyrights © by IDAR Apartamenty przy wsparciu Rise360.pl
Najnowsze komentarze