★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Trasy piesze i rowerowe w Karkonoszach – cz. 2

Karkonosze są idealnym pasmem górskim zarówno do jazdy na rowerze, jak i do pieszych wędrówek. Większość tutejszych szlaków jest dostępna dla każdego, kto lubi wędrówki po kamienistych stokach i ma w tym nieco wprawy.

 

Nie potrzeba tu sprzętu wspinaczkowego ani specjalnych umiejętności, a jedynie pasji i kondycji fizycznej. Szlaki turystyczne Karkonoszy mają różne długość i stopnie trudności. Dlatego każdy tu znajdzie trasę dla siebie!

 

Wyprawa w Karkonosze wymaga wcześniejszego przygotowania ze względu na to, że miejsc wartych odwiedzenia i tras turystycznych jest tu bardzo dużo. W samym tylko rejonie Karpacza można znaleźć kilkanaście takich propozycji wędrówek o zielonym, czerwonym, żółtym, niebieskim czy czarnym szlakiem. Równie wiele jest ich w okolicach Szklarskiej Poręby oraz na Przedgórzu.

 

Warto dodać, że mapa szlaków Karkonoszy stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego turysty. Oto kilka najciekawszych tras w tym regionie!

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

 

Osobom, które interesują szlaki na Śnieżkę, mapa Karkonoszy z pewnością wskaże Drogę Przyjaźni. Trasa biegnie głównym grzbietem Karkonoszy oferując nie tylko wspaniałe widoki, ale też wszystko, co składa się na obraz i charakterystykę tego pasma górskiego.

 

Najpiękniejsze panoramy można podziwiać na odcinkach Słonecznik-Śnieżka oraz Śląskie Kamienie-Śnieżne Kotły. Są tu wszelkie możliwe formacje: szczyty górskie, kotły polodowcowe, jeziora górskie (Wielki Staw, Mały Staw i Śnieżne Stawki), fantazyjne grupy skalne (Słonecznik, Śląskie Kamienie, Czeskie Kamienie), rumowiska na zboczach Śnieżki i Wielkiego Szyszaka, a także rozległe równiny.

 

Szlak jest niestety dość intensywnie uczęszczany, dlatego – szczególnie w sezonie – warto nastawić się na towarzystwo innych turystów. Po drodze znajdują się też punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Karkonoszy.

 

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej biegnie na odcinku 30 km na wysokości 1400 m n.p.m., przechodząc przez szczyt Śnieżki. Można z niego zobaczyć rozległą panoramę Sudetów – od Łużyc po Morawy. Szczególną atrakcją jest też punkt widokowy w rejonie Śnieżnych Kotłów znajdujący się na wysokości 200 m nad dnem kotła.

 

Przebieg trasy: Hala Szrenicka – Szrenica – Śnieżne Kotły – Łabski Szczyt – Śmielec – Przełęcz Karkonoska – Mały Szyszak – Smogornia – Równia pod Śnieżką – Śląski Dom – Śnieżka – Przełęcz Okraj.

 

Ścieżka nad Reglami

 

W Karkonoszach szlaki oferują wiele niespodzianek. Jedną z nich jest alpejski krajobraz, który można zobaczyć na Ścieżce nad Reglami.

 

Trasa ma 21 km długości i biegnie zielonym szlakiem pomiędzy Halą Szrenicką nad Szklarską Porębą a Pielgrzymami w okolicy Karpacza, który ma charakter widokowy.

 

Ponieważ punktem początkowym wyprawy jest Karpacz, a koniec znajduje się w Jakuszycach, w przewodnikach dolicza się jeszcze 7 km na dojście do Hali Szrenickiej i zejście z Pielgrzymów.

 

Razem cała trasa ma około 28 km. Mapa przedstawiająca Karkonosze, szlaki i czasy przejść informuje o potrzebnym czasie 8 h 20 min na przejście całego zielonego szlaku. Po drodze jednak można się zatrzymać w schronisku, rozkładając wyprawę na dwa dni. Stwarza to możliwości zabrania ze sobą małych dzieci.

 

Ścieżka nad Reglami istnieje od 1945 roku, a jej pierwowzorem była podobna trasa w Tatrach. Biegnie pomiędzy górnym reglem ulokowanym na wysokości 1100-1200 m n.p.m. a piętrem subalpejskim. Dlatego na całej trasie turystom towarzyszą przepiękne, malownicze widoki, również o alpejskim charakterze.

 

Ścieżka prowadzi też przez Szrenickie Mokradła oraz dnem Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Śnieżnych Kotłów.

 

Przebieg trasy: Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Śnieżne kotły – Zbocze Śmielca – Czarny Kocioł Jagniątkowski – Hutniczy Grzbiet – Przełęcz Karkonoska – Pielgrzymy.

 

Warto wiedzieć, że mapa szlaków Karkonoszy zawiera też Trasę pod Reglami. Jest to leśna droga biegnąca na wysokości 530-680 m n.p.m. od Przesieki do Szklarskiej Poręby. Jest jednak mniej malownicza od Ścieżki pod Reglami.

 

Piekielna dolina

 

Szlaki Karkonoszy są dostępne również dla osób, które nie mają wprawy w chodzeniu po górach. Do takich tras zalicza się wyprawa do Piekielnej Doliny, w której leży góra Chojnik z ruinami zamku o tej samej nazwie.

 

Jest to miejsce bardzo często odwiedzane ze względu na jego atrakcyjność historyczną, krajobrazową oraz stosunkowo łatwą trasę. Do doliny początkowo prowadzi zielony szlak, który kończy się na Przełęczy Żarskiej. Od tego miejsca zaczyna się nieco bardziej wymagająca trasa, biegnąca szlakiem żółtym i czarnym.

 

Specyfiką tej trasy jest możliwość wyboru jednego z dwóch podejść. Łatwiejsze i znacznie częściej wybierane jest to od strony północnej. Wchodząc nim, można dostać się do ruin zamku i je zwiedzić.

 

Znacznie ciekawsza, ale wymagająca więcej wysiłku, jest trasa południowa. Aby dostać się do ruin, trzeba pokonać skalne głazowisko Piekielnej Doliny i granitowe stopnie. Trasa jest szczególnie malownicza jesienią, gdy bukowy las okrywa czerwień liści, a okolicę spowija mgła.

Strzecha Akademicka

 

Strzecha Akademicka to jedno z najbardziej znanych karkonoskich schronisk. Leży na terenie górskiej polany nazywanej Złotówką. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż w latach powojennych właścicielami schroniska były YMCA, a później młodzież akademicka z Krakowa.

 

To idealne miejsce na wypoczynek po górskiej wędrówce, w towarzystwie dobrego jedzenia i w miłej atmosferze. Do Strzechy Akademickiej prowadzą trzy trasy:

  • Karpacz Świątynia Wang – Kozi Mostek – Kocioł Małego Stawu – Schronisko Samotnia – Strzecha Akademicka – czas niezbędny do pokonania trasy niebieskim szlakiem to 2 godziny,
  • Karpacz przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego i dalej żółtym szlakiem, śladem dawnego toru saneczkowego – czas potrzebny na pokonanie trasy to 1 godzina i 30 minut,
  • Karpacz – Biały Jar – Śląska Droga – Strzecha Akademicka – trasa biegnie czarnym i żółtym szlakiem i jest najkrótsza.

 

Piesze wyprawy w Karkonoszach można odbywać na wielu trasach. Dlatego warto wybrać się do tego regionu na dłużej. Dobrym miejscem na postój i bazę wypadową będą Cieplice, w których Idar oferuje apartamenty na wynajem. Pokoje są dobrze wyposażone, jasne i przestronne, z wszelkimi udogodnieniami gwarantującymi komfortowy wypoczynek.