★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Czy ból w ramionach może powodować bóle głowy?

 

Dużo czasu spędzasz w pozycji pochylonej? Często towarzyszą Ci bóle szyi, głowy i barków? W takiej sytuacji musisz podjąć kroki, które zmniejszą dolegliwości i ograniczą pogłębianie się problemu. Sprawdź, w jaki sposób poprawić swój komfort życia i zapomnieć o uciążliwym bólu.

 

Nowoczesne zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia oraz uwaga skierowana na prawidłowe utrzymywanie postawy ciała to metody, które pozwalają skutecznie walczyć z bólem w ramionach czy z bólami głowy pochodzącymi od napięcia mięśni.

 

Skąd bierze się ból w ramionach?

 

Ból ramion może dotyczyć stawów, mięśni oraz otaczających ich struktur. Wiele osób określa ból ramienia jako silny, rwący, odczuwa także sztywność, nie tylko w samym ramieniu, ale także w barku.

 

Przyczyną bólu ramion są:

  • zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze,
  • zapalenie mięśnia ramienia,
  • zespół cieśni podbarkowej,
  • uszkodzenia mechaniczne ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia,
  • uszkodzenie stożka rotatorów, zwykle w wyniku nagłego pociągnięcia za odwiedzioną kończynę,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • dna moczanowa,
  • guzy szczytu płuca typu Pancoasta,
  • dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • świeży zawał mięśnia sercowego.

Widać wyraźnie, że ból ramienia może mieć bardzo różne przyczyny. Może też on wynikać z połączenia dwóch czy trzech czynników.

 

Niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem i należy pamiętać, że ból ramienia powoduje dyskomfort nie tylko w tej części ciała, ale może także być przyczyną bólów głowy.

 

 

Jak ból ramion może wpływać na głowę?

 

Ból ramion (a także szyi) pojawia się bardzo często u osób, które pracują w pozycji siedzącej, często pochylają się nad ekranem komputera lub komórki. Dolegliwość ta jest więc wynikiem między innymi przeciążenia mięśni, naciągnięcia ich, zmian zwyrodnieniowych.

 

Długotrwałe pochylanie się, siedzenie w złej pozycji czy praca biurowa powodują jednak nie tylko bóle w plecach czy w ramionach, ale także bóle głowy, a nawet drętwienie rąk, sztywność mięśni oraz mrowienie.

 

Ból głowy pochodzący od zmian zwyrodnieniowych w okolicach ramion i szyi może być zlokalizowany zarówno w okolicy czoła jak i gałek ocznych, w obszarze potylicy, skroni, żuchwie, jak i rozlewać się po całej głowie.

 

Wielu pacjentów skarży się także na napięciowy ból głowy, który pojawia się pod wpływem emocji. Wywołuje go nadmierne napięcie mięśni, czyli nagły skurcz szyi, ramion i pleców.

 

Jak należy walczyć z bólem?

 

Jeśli przyczyną bólu ramion i głowy jest przeciążenie mięśni, polecić można masaże, okłady rozgrzewające, żele lub maści, które działają przeciwzapalnie. Pomóc doraźnie mogą także leki przeciwbólowe.

 

Chroniczne bóle ramion i głowy u pacjentów nie są wcale rzadkością. Wielu z nich często nie wiąże bólu głowy z faktem, że siedzi w nieodpowiedniej pozycji albo że odczuwa dyskomfort w jednym ramieniu lub w obu i w obrębie kręgosłupa.

 

W Cieplickim Centrum Fizjoterapii IDAR prowadzimy terapię osób w każdym wieku, które odczuwają dolegliwości bólowe tego typu.

 

Fizjoterapeuci IDARMED indywidualnie dobierają program leczenia, który obejmuje: terapię manualną, jonoforezę, magnetoterapię, ultradźwięki, laseroterapię czy zabiegi z zakresu elektroterapii albo łączą kilka terapii, aby uzyskać optymalny efekt leczenia.

 

Jak zapobiegać takim bólom?

 

Jeśli bóle głowy i w ramionach są wynikiem zmian degeneracyjnych, wielogodzinnej pracy przed komputerem i ciągłego pochylania się, niezbędne będą ćwiczenia. Najlepiej pod okiem fizjoterapeuty.

 

Trening przy bólach ramion i głowy powinien skupić się na rozluźnianiu i rozciąganiu mięśni oraz wzmocnieniu pleców, by pacjent zachowywał poprawną postawę. Fizjoterapeuta zwraca uwagę pacjenta na to, by ten zadbał o komfortowe stanowisko pracy.

 

Może zalecić terapię manualną tkanek miękkich, terapię powięziową, masaż tkanek głębokich, a także magnetoterapię, termoterapię, terapię ultradźwiękami albo elektrostymulację prądami TENS, co stymuluje mięśnie do pracy i rozluźnia je.

 

Regularne zabiegi fizjoterapeutyczne można polecić osobom, które są narażone na przeciążenia pleców, ramion, mają wady postawy i chcą uniknąć problemów, jakie z czasem mogą przynieść trwałe zmiany zachodzące w kręgosłupie.