★★★★★ 4.8/5 ŚREDNIA OCENA GOŚCI

Jakie atrakcje w Karkonoszach dla szukających wyciszenia?

 

Górski wodospad

 

Karkonosze są pasmem górskim, w którym każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Są tu liczne szlaki piesze dla aktywnych. Można pojeździć na rowerach, pozwiedzać zabytki lub muzea, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy spędzić czas w jednym z parków rozrywki. Na amatorów kąpieli czekają termy i park zdrojowy w Cieplicach – tam znajdą się też wygodne miejsca na nocleg. A co znajdą w Karkonoszach osoby szukające wyciszenia?

 

Mała Japonia

Mała Japonia to jeden z najpiękniejszych zielonych zakątków Karkonoszy. Odbiega charakterem od typowych górskich krajobrazów. Jego urok kryje się w uporządkowaniu, harmonii i egzotyczności.

Właśnie tymi cechami wyróżnia się Ogród Japoński Siruwia w Przesiece niedaleko Karpacza. Instalacja zajmuje teren o powierzchni 1,5 ha. Składa się na nią bogaty zbiór roślin ozdobnych. Jak przystało na kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, nie mogło zabraknąć siedmiu stawów, strumieni oraz wodospadu o wysokości 6 m.

Jedną z największych atrakcji ogrodu jest kolekcja około 600 krzewów różaneczników. Warto też zobaczyć drzewka Bonsai, a w weekend wziąć udział w festiwalu lub pokazie tematycznym.

 

 

Spływy kajakowe

Karkonosze oferują też atrakcje turystyczne dla osób kochających wodę. Ciekawym i wartym uwagi wydarzeniem jest spływ kajakowy w Krajobrazowym Parku Doliny Bobru. Wycieczki są organizowane w sezonie letnim, a trasa rozpoczyna się w Plichowicach, w których znajduje się atrakcyjna zapora. Jest ona uważana za największą kamienną tamę w Polsce.

Kajaki jedno- i dwuosobowe są wypożyczane i dowożone na miejsce. Podczas całej trasy spływu można podziwiać piękne widoki i niezwykłą przyrodę, a nawet szczyt Śnieżki. Do najpiękniejszych zalicza się dolina rozdzielająca Rudawy Janowickie i Góry Ołowiane. Z trasy spływu są też widoczne panorama Rudaw Janowickich oraz zabytkowe pałace i parki.

 

 

Wodospad Szklarki oraz Wodospad Kamieńczyk

Wybierając się na urlop w Karkonosze, nie można zapomnieć o tak urokliwych i klimatycznych miejscach, jakimi są dwa tutejsze wodospady. Kamieńczyk leży na trasie ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

Istnieje też krótsza trasa, o długości 4 km, która zaczyna się na parkingu przy Osiedlu Huty. Dojście do celu zajmuje około 1,5 godziny, gdyż Wodospad Kamieńczyka jest najwyżej położonym w Karkonoszach i trzeba się do niego wspinać.

Drugi co do wysokości jest Wodospad Szklarki. Ma on 13,3 m wysokości i jest położony na poziomie 250 m n.p.m.

 

 

Park zdrojowy w Cieplicach

Wymieniając atrakcje w Karkonoszach dla osób poszukujących wyciszenia, nie można zapomnieć o miejscu takim jak park zdrojowy Cieplice. Jest to teren dawnego parku pałacowego powstałego jeszcze w 1748 roku jako ogród francuski.

W 1838 roku park został przebudowany na styl angielski, a w latach 2010-2012 poddano go rewitalizacji. W parku znajdują się Teatr Zdrojowy i scena, stylizowane latarnie, ławeczki oraz elementy tzw. małej architektury w XIX-wiecznym stylu.

 

 

Pałac Schaffgotschów

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach jest zabytkiem przylegającym do parku zdrojowego. Ten klasycystyczny obiekt został wzniesiony na miejscu poprzedniej siedziby rodu, strawionej przez pożar. Obecnie w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej, można go jednak podziwiać od zewnątrz, doceniając kunszt znanego architekta, Jana Rudolfa z Opola.

pałac schaffgotschów

 

 

Inne atrakcje

Wymienione atrakcje i ciekawe miejsca nie wyczerpują jeszcze wszystkich możliwości spędzania czasu w Karkonoszach. Na amatorów wędrówek sam na sam z naturą i pasjonatów historii czeka zamek Chojnik ulokowany na szczycie góry o tej samej nazwie. W Karpaczu na miłośników zabytków czeka Kościół Górski Naszego Zbawiciela, lepiej znany turystom jako świątynia Wang.

Na poszukujących odpoczynku czeka też Jelenia Góra z zabytkowymi kościołami, murami obronnymi oraz basztą zamkową. Warto tu też zobaczyć ratusz i pałac Paulinum.

Osoby wybierające się na urlop w Karkonosze powinny też lepiej poznać Cieplice. Poza parkiem zdrojowym i pałacem znajdą w nich wiele zabytków sakralnych i domów, a także parki, młyny i pałace. Cieplice to również idealne miejsce na nocleg w cichym zakątku. Komfortowe i w pełni wyposażone apartamenty ma tu m.in. firma Idar.